Vitajte na stránke obce
Naše návrhy na rýchly prístup
k obsahu
Obec Moravany nad Váhom disponuje viacerými športoviskami. V južnej časti obce sa nachádza futbalový štadión, ktorý disponuje tribúnami pre sedenie, troma šatňami pre domáce mužstvá a dvoma pre hostí. Pri Kúpeľnej ulici sa nachádza bistro Na dvore.
(1) hlavná hracia plocha (vstup povolený iba pre hráčov a potreby futbalového klubu)
(2) tréningová plocha (je určená predovšetkým pre hráčov klubu a mládežníkov)
(3) plocha s umelou trávou
(4) antuková plocha
Aktivity OŠK Moravany nad Váhom môžete sledovať na FB stránke alebo na webe.
V obci sa v areáli ZŠ s MŠ Moravany nad Váhom nachádza telocvičňa. V prípade záujmu o dlhší či jednorazový prenájom kontaktujte prosím starostu obce Petra Hulmana. E-mailový kontakt - moravany@moravany.sk.
NÁJOMCOVIA | ZMLUVA | DNI V TÝŽDNI |
Mgr. Peter Galko | 5.9. 2023 - 30.6. 2024 | NED 18:30 - 19:30 |
OŠK Moravany n/V (nohejbal) | 5.9. 2023 - 31.8. 2024 | PIA 17:30 - 19:30 NED 9:00 - 13:00 |
ZOSZTP (RNDr. Drgoncová) | 5.9. 2023 - 30.6. 2024 | UTO 18:00 - 19:00 |
OŠK Moravany n/V (stolný tenis) | 5.9. 2023 - 31.8. 2024 | PON 17:00 - 21:00 STR 17:00 - 21:00 SOB 10:00 - 18:00 |
Daniel Puček | 5.10. 2023 - 30.6. 2024 | ŠTV 18:30 - 19:30 |
HappyMove | 4.10. 2023 - 26.6. 2024 | STR 14:15 - 15:15 |
Moravanci - Srnci o.z. | 5.9. 2023 - 31.8. 2024 | UTO 19:00 - 20:00 |
POĎTE SI ZAŠPORTOVAŤ AJ VY | KEDY? |
Fit centrum funguje v budove telocvične pri ZŠ od septembra 2011.
Je otvorené pre verejnosť:
Organizačný príspevok je 10EUR/mesiac.
Pre aktuálne informácie sledujte skupinu FIT Centrum Moravany na FACEBOOKU.
Podobne ako v desiatkach a stovkách iných obcí na Slovensku aj v Moravanoch bol takpovediac priekopníckym športom - ako inak - futbal. Práve futbal bol - a v mnohých prípadoch ešte aj dnes je (Moravian sa to našťastie už netýka) jediným športovým odvetvím v tej - či onej obci. A tak naše putovanie do histórie športu v Moravanoch právom začína futbalom.
Jeho prvopočiatky v Moravanoch siahajú do roku 1929, kedy Hynek, Nedorost, Mendel, Burdel, Toráč, Zuzic, Málik, Putrovec, Lipka a ďalší utvorili v Moravanoch prvú futbalovú jedenástku. Táto svoje zápasy hrávala na miestnom urbárskom pozemku na “Hliníku”. Milovníci “Koženej” v Moravanoch to však vtedy nemali ľahké, pretože ich často z ihriska vyhnal miestny hájnik. Naopak, podporu našli vo vtedajších ,,sponzoroch” - pekárovi Nedorostovi a obchodníkovi Jandovi.
Po druhej svetovej vojne už “Hliník” definitívne patril športovcom - i keď len uplatňovaním ,,zvykového práva”, pretože majetkovo-právne záležitosti stále neboli usporiadané. Napriek tomu k futbalovému ihrisku pribudlo aj volejbalové, ba aj doskočisko pre skok do diaľky. S týmto obdobím (koniec 40-tych a začiatok 50-tych rokov) je spojená aj doteraz najslávnejšia éra moravianskeho futbalu. ,,Mančaft” v zložení Karol Masaryk (Marino), Ján Starovič (Kolenatý), Ján Raušlo (Dzina), Štefan Búcor (Bucko), Ladislav Hulman (Lacika), Jozef Tomášik (Molino), Anton Halás (Kopino), Cyril Líška (Cipka), Jaroslav Masaryk (Suro), Bernard Hulman (Berco), Karol Hulman (Karčko), Tibor Bohunický (Činánek), Stanislav Kuník (Kilo) naháňal strach futbalovým mužstvám v bližšom i vzdialenejšom okolí.
Súperi si na ,,Hliník“ chodili obyčajne po výprasky - Veľké Orvište tu napríklad ,,nafasovalo” rekordných 0:20, Veľké Kostoľany 0:19, Drahovce 0:12. Vtedajšia ,,norma” sa pohybovala medzi 6-10 gólmi v sieti súpera. Najlepším strelcom a takpovediac dušou mužstva bol nezabudnuteľný Berco Hulman, no možno povedať, že každý z vtedajšieho ,,Wunder teamu” čímsi vynikal. Napríklad ,,Kopino” bol známy svojimi povestnými strelami z trestných kopov, Tibor Bohunický zasa neprekonateľným kopaním 11-tok. Vo svojej bohatej kariére nezahodil ani jednu. Len raz sa stalo (v Dubovanoch), že po prekonaní brankára lopta zostala stáť v blate na bránkovej čiare.
Pre históriu treba zaznamenať, že podporovateľom vtedajšieho futbalu v Moravanoch boli Štátne lesy. Aj preto moravianska telovýchovná jednota niesla názov Tatran. Neskôr sa premenovala na Sokol a v šesťdesiatych rokoch na Družstevník - podobne ako mnohé ďalšie telovýchovné jednoty, nachádzajúce materiálnu, ale aj inú podporu vo vtedy existujúcich roľníckych družstvách.
S týmto obdobím sú spojené aj ďalšie zaujímavosti, dotvárajúce históriu telovýchovného a športového hnutia v Moravanoch. Tu niekde začala tradícia tradičných hodových turnajov, ale aj mnohých zábavno-športových a kultúrnych podujatí pre mládež. Tu sa zrodila aj neopakovateľná atmosféra derby zápasov Banka-Moravany, ktorá pretrváva dodnes. Pozitívne v tomto období možno hodnotiť aj starostlivosť o futbalovú zálohu - dorastenecké a žiacke družstva. Nie je vôbec náhodné, že za vyššie spomínaným mužstvom sa rodila ďalšia kvalita reprezentovaná Mišom Kotulom, Tónom Hulmanom - Páleníkom, Janom Hulmanom, Janom Marekom, Tónom Minčeffom, Janom Javorkom a ďalšími. A tiež nie je náhodné, že moraviansky futbal v tom období bol trvalou zásobárňou vo vyšších súťažiach hrajúcich Piešťan. Po Karolovi Hanicovi zakotvili v mužstve kúpeľného mesta aj mnohí ďalší. V sezóne 1961/62 hrali vo vtedy druholigovom mužstve Piešťan dokonca štyria hráči z Moravian - Halás, Hanic, Kotula a Javorka. V tejto súvislosti stojí za povšimnutie jedna zaujímavosť: Napriek tomu, že náš odveký rival Sokol Banka mal vždy vo svojich radoch prinajmenšom tak kvalitných futbalistov ako Moravany - v piešťanskom kolektíve sa im výraznejšie presadiť nepodarilo.
Už táto futbalová generácia sa presťahovala z ,,Hliníka” na nové ihrisko na ,,Osušinách”. Udialo sa tak v 50-tych rokoch. Prvým oficiálnym zápasom na tomto ihrisku bolo stretnutie Moravany - Modrová (14:2), ktoré sa uskutočnilo 1. apríla 1966. Neskôr k futbalovému ihrisku začali pribúdať ďalšie športoviská budované predovšetkým v akcii ,,Z”. Takto boli vybudované ihriská pre volejbal, nohejbal i tenis, ale aj sociálne budovy pre futbalistov i nohejbalistov. Kompletný areál, pýcha moravianskeho športu, bol otvorený v roku 1989 pri príležitosti 60-teho výročia organizovaného športu v našej obci. Pre úplnosť v tejto oblasti treba spomenúť ešte jedno športovisko vybudované svojpomocou, kde dominoval predovšetkým volejbal. Nachádzalo sa na pozemku, na ktorom dnes stojí Kultúrny dom.
Celé doterajšie obdobie si nemožno predstaviť bez silných organizátorských osobností. Tie predvojnové sú spomínané vyššie, neskôr pribúdali ďalší - skupiny okolo M. Margetína, J. Kováčika, K. Masayka, Z. Raušlu či I. Kirku. Ich menoslov by bol príliš dlhý, než nám dovoľuje priestor tohto príspevku (možno k tomu bude príležitosť pri vydaní osobitnej publikácie).
Nové (terajšie) ihrisko bolo svedkom mnohých úspechov, ale aj pádov moravianskeho futbalu a športu. K úspechom možno zaradiť všetko to, čo sa tu vybudovalo, ale aj napríklad účinkovanie futbalového družstva v piatej lige. K pádom zase športová verejnosť zaraďuje viaceré zostupy, ale aj iné tienisté stránky športu v našej obci (Moravany v určitom období boli neslávne populárne viacerými neprístojnosťami). Našťastie tých pádov bolo podstatne menej!
Už vyššie sme spomínali, že Moravany patria k tým obciam na Slovensku, kde sa popri futbalu darí aj ďalším športom. Najväčšie úspechy z tejto skupiny športov zaznamenali v Moravanoch v nohejbale. Tento šport začínal v Moravanoch na začiatku 70-tych rokov. Zopár nadšencov začínalo neskôr na Výtokoch v rekreačnom stredisku OSP Trnava, neskôr sa chlapci schádzali na Tesláckych chatách pri Striebornici, aby svoje putovanie aby svoje putovanie ukončili v novovybudovanom areáli. Práve v ňom bol zaregistrovaný najväčší úspech tohto skromného kolektívu - účasť v kvalifikácii o I. národnú nohejbalovú ligu. Nohejbal v Moravanoch je spojený s menami Raušlovcov, Gonovcov, Hulmanovcov, Markovičovcov, Maligovcov, Masarykom, Voltmanom, Galbavým, ale aj s Jánom Miškechom, známej postavy moravianskeho športu (futbalista, funkcionár, rozhodca). Nie náhodou je jeho menom pomenovaný každoročne organizovaný letný nohejbalový turnaj, ktorého prvý ročník sa uskutočnil v roku 1992 nadväzujúc tak na populárne majstrovstvá Moravian, ktoré začali svoju históriu písať v roku 1982.
Úspešnú športovú kapitolu v našej obci napísal aj stolnotenisový oddiel, ktorý začal so svojou činnosťou v roku 1976. V skromných podmienkach dosiahli chlapci okolo Richarda Hulmana viacero úspechov. K tým najväčším bezosporu patrí účinkovanie vo IV. Lige s reálnymi ambíciami hrať dokonca III. ligu. Za najhodnotnejší individuálny výkon možno považovať umiestnenie Ľuboša Hulmana, ktorý sa v roku 1992 dostal na šampionáte Slovenska do 16-ky najlepších.
Z ďalších organizovaných pohybových aktivít za zmienku stojí aj pôsobenie turistického oddielu (1975 - 80) pod vedením Jána Kňažíka. Zúčastnil sa mnohých podujatí regionálneho i celoslovenského významu.
Ostatné športy sa síce nerozvíjali organizovane, ale úspechy v niektorých z nich rozhodne za zmienku stoja. V každom prípade treba spomenúť tenis, ktorého korene sú úzko spojené so Štefanom Mackom a jeho synmi Tiborom a Ladislavom. Posledne menovaný si v roku 1966 vybojoval v drese bratislavského Slovanu dokonca titul majstra ČSSR a mnohokrát obliekol aj reprezentačný dres. Za najvýznamnejšie možno považovať jeho účinkovanie v juniorskom Galeovom pohári. Dobrú pozíciu medzi športmi v Moravanoch má aj atletika, ktorá najväčšiu konjunktúru najmä v mládežníckom ,,prevedení” dosiahla počas učiteľského pôsobenia Štefana Estera v našej obci. Z tohto obdobia vynikajú najmä výkony Pánika v skoku do výšky, ale aj viacerých ďalších v atletickom družstve miestnej ŽS. Za najväčšie atletické úspechy však treba považovať maratónske víťazstvo Antona Javorku, 13-násobného reprezentanta ČSSR.
K významným obyvateľom ktorí preslávili nielen miestny, ale aj celoslovenský či európsky šport patrí Vladimír Plulík (nar. 1963,od 2008 nezvestný). Bol všestranným horským športovcom, najmä horolezcom a vytrvalostným bežcom, ale aj cyklistom a lyžiarom. Je autorom mnohých prvovýstupov, hodnotných prelezov technických ciest a reťazoviek vo Vysokých Tatrách. Počas svojho života liezol v Dolomitoch, Alpách, Skalistých horách, Andách, Karakorame, Himalájach...Je držiteľom viacerých ocenení za výstupy roka Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Vo svojich športových výkonoch sa umiestňoval na popredných miestach v bežeckých a cyklistických horských maratónoch.Stál na vrchole Mount Everestu (8848m) v roku 1998, kam vyliezol cestou zo severu bez použitia umelého kyslíka, a v roku 2008 vystúpil na ďalšiu z osemtisícoviek Himalájí, na vrchol Gašerbrumu I.(8068m) alpským štýlom. Najviac si však cenil svoj zimný a letný sólo nonstop prelez hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Jeho rodina a priatelia mu vybudovali na zeleno-značenom turistickom chodníku pietne miesto neďaleko horolezeckých skál na Krahulčích vrchoch nad Výtokmi, kde sa učil horolezeckým aktivitám. Od roku 2018 je z podnetu Asociácie športových kubov mesta Piešťan na jeho pamiatku každoročne koncom júna, neďaleko našej obce, k pietnemu miestu, organizované turistické podujatie pre verejnosť pod názvom Po stopách Vlada Plulíka. Bližšie info z 2. ročníka podujatia nájdete na: askpn.sk
K súčasným obyvateľom Moravian nad Váhom, ktorý sa rovnako zapísali do dejín slovenského športu patrí zubný lekár MUDr. Igor Čech (nar. 1940), ktorý ako prvý Slovák vystúpil na najvyšší vrch Afriky - Kilimandžáro.
Naša obec Moravany nad Váhom sa môže pochváliť aj futbalovými úspechmi, ktoré dosiahli v poslednom období naši chlapci vo všetkých vekových kategóriách. Postup žiackeho mužstva do krajskej súťaže pod vedením trénera Vladimíra Hornáčka. Ako nováčik , boli naši žiaci prekvapením súťaže, keď sa umiestnili na krásnom treťom mieste.
Taktiež postup nášho dorasteneckého mužstva do štvrtej dorasteneckej ligy , pod vedením trénera Tomáša Šimeka nebol náhodný. Pretože už pred rokom im dá sa povedať ušiel postup o vlások, keď skončili druhý. Toto všetko si ale vynahradili tento súťažný ročník 2005-2006 keď jasne dominovali po celú sezónu a suverénne ju aj vyhrali. Nestratili sa ani v štvrtej lige, kde skončili na peknom ôsmom mieste, keď 7 zápasov vyhrali a 8 zápasov prehrali.
Najväčšiu radosť nám ale určite pripravili naši muži ktorý po postupe do štvrtej ligy pred rokom, nezaháľali a súťažné obdobie 2005-2006 znova korunovali postupom do tretej ligy. Je to určite historický úspech našej malej futbalovej rodiny, ktorá sa tu zišla a pod vedením trénera Pavla Bartoša a hlavne prezidenta klubu Igora Kirku, skĺbila kolektív, ktorý sa určite netají povedať že mal vždy vysoké ambície. Pozrime, ako si naši chlapci s malej dedinky Moravany počínali medzi mestami ktoré majú iné futbalové tradície.
Po jesennej časti skončili naši chlapci na piatom mieste, keď na prvé Topoľčany strácame 6 bodov a na druhé Jaslovské Bohunice 3 body. Oboch týchto súperov v odvetnej jarnej časti privítame na našej Moravanskej pôde.
Slovo trénera: Vstup do sezóny sme nemali najideálnejší, ale dôvod bol jasný. Ešte nikdy som sa nestretol s takým množstvom zranených hráčov, ako sme mali počas prípravy a potom aj na začiatku sezóny. Dá sa povedať že sme počas celej jesennej časti hrali nekompletný, neustále nám chýbali skúsení hráči. Na každý zápas sme nastupovali s inými hráčmi na iných postoch a tak sa nejaká herná taktika vymýšľa len veľmi ťažko. Stalo sa že do zápasu nastúpili 5-6 osemnásťroční chlapci, ktorým skúsenosti naozaj chýbali. Napriek tomu si myslím že sme patrili medzi mužstvá ktoré hrali jeden s najpohľadnejších futbalov tretej ligy. Veď návštevy na našom štadióne sa pohybovali cez 500 divákov. Preto verím že sa všetci hráči uzdravia a na jar vybehnú na trávnik plný odhodlania ukázať všetkým, že to nebola náhoda, kde sa nachádza naše mužstvo.
Ale kvalitnou prípravou a prístupom k povinnostiam, všetkým dokázať že tento kolektív ma aj na viac na otjmoravany.estranky.sk.
Moraviansky gól 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07
Viac informácií na otjmoravany/estranky.sk
Po | Ut | St | Št | Pia | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |